Haksız antidamping ve ek vergilere bir kez daha itiraz edildi

Dış Ticaret Kompleksi’nde bir araya gelen sektör temsilcileri bir kez daha bu ürünlerin ülkemizde üretilmeyen ya da üretimi sınırlı olan 110 gram/m2’den düşük ve atkısı/çözgüsü flamenten olanlarının ilave vergiden istisna edilmesi istendi.

İHKİB’in “Sentetik Filament Dokuma Giysilik Kumaş (5407 GTİP) İthalatında Uygulanan Önlemler” kapsamında organize ettiği toplantıda konuşan OTİAD Başkanı İlker Karataş sektörün talepleri doğrultusunda yeteri miktar ve özellikte olmayan bu ürünlerin hem antidamping vergisinden hem de diğer önlemlerden istisna edilmesi gerektiğini söyledi. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi, yaptığı açılış konuşmasında, “Sektörümüzün rekabet ettiği ülkelerle arasının açılmasına sebep olan ek vergi ve bazı ürünlere konulan antidamping vergileri ile birlikte sektörümüz sıkıntılar yaşamaktadır” dedi. Tanrıverdi, konuşmasının devamında ise Hazır Giyim Sektörü’nün hedeflediği ihracata ulaşılması açısından yapılması gereken çalışmalardan bahsetti ve bu isteklerinin ilgili mercilere iletildiğini ifade etti.

Sektörün önünün açılması gerekiyor
OTİAD Başkanı İlker Karataş, “Tasarım, üretim ve pazarlama merkezi olan Osmanbey ve diğer merkezlerin yıllardır göstermiş olduğu başarının önünü açmak gerekiyor. Katma değerli ürünler üreten ve bunu dünyanın birçok ülkesine ihraç eden işletmelerin ek vergilerle önünün tıkanmaması en büyük beklentimizdir” dedi.
Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız da konuşmasında “Söz konusu kumaşlardan astarlık gibi yardımcı maddelerinin ağırlıklı yer aldığı 110 gram/m2 daha düşük olan ve atkısı/çözgüsü sentetik filamentten olanları Türkiye’de üretilmemekte ya da üretimi fizbil olmamakta ve bu nedenle sektörümüzün bu tür özellikler taşıyan kumaşların soruşturmadan istisna edilmesi beklentisi karşılanmalıdır” diye konuştu.
Toplantıya; İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi’nin yanı sıra OTİAD Başkanı İlker Karataş, Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız, Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, LASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca ve sektör temsilcileri katıldı.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)