Tekstil, turizm, sağlık ve gıda sektörlerinin Irak pazarıyla olan ticari ilişkilerine dair bir araya gelen sektör temsilcileri gelişmeleri değerlendirdi. 18 Mart 2016 tarihinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK) düzenlenen toplantıya DEİK Türkiye-Irak İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Emin Taha, DEİK Ortadoğu ve Körfez Bölge Koordinatörü Suzan Cailliau, OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş, MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gecü, LASİAD Yönetim Kurulu Üyesi Tarık Nayman, BATİAD Genel Sekreteri Osman Palaz, TURSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkan Vekili Vahit Kırkan, MİADTUR İcra Kurulu Üyesi Yusuf Aksu, THY Ortadoğu Temsilcisi Ender Altaylı ve Mehmet Bereooğlu, Emsey Hastanesi Bölge Koordinatörü Halit Ümit Dikker katıldı.

 Toplantıda; geçtiğimiz dönemlerde Türkiye ve Irak arasında ortaya çıkan vize sorunun başta turizm olmak üzere, sağlık, tekstil ve çeşitli sektörleri olumsuz etkilemesinin sonuçları değerlendirildi. Ekonomik ve siyasi gelişmelerle birlikte Irak pazarının geçtiğimiz yıla oranla yüzde 24 gerileme kaydettiğinin altını çizen katılımcılar bu konuda harekete geçilmesini istediklerini ilettiler.

 Çözüm Önerileri Üzerine Çalışılacak

 Çeşitli çözüm önerilerinin sunulduğu toplantıda Irak ile olan ticari ilişkilerin zarar görmeden geliştirilmesi fikri üzerinde duruldu. Geçtiğimiz yıllarda Rusya ve Ukrayna ile yaşanan ekonomik krizlerin, son yaşanan siyasi krizler ile had safhaya çıktığını ve bu bölgelerle olan ticari ilişkilerin neredeyse bitme noktasına gelmesine neden olduğunu belirten OTİAD Başkanı Karataş düşüncelerini; “Bölgeyle kitlesel bir ticari ilişkiye girme fırsatımız yok, belki fuarlarda ve festivallerde ticari alım heyetleri ile gelişmeler gösterebiliriz. Ancak, vize gibi önemli bir konuda yaptırım gücü olan devlet kurumlarıyla ortak çalışmaya hazırız. Çünkü bu sorun hepimizi ilgilendiriyor. Her birimiz farklı sektörlerde ülkemize hizmet ediyoruz, bu hizmetlerin artarak devam edebilmesi için herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. Biz de bunun için buradayız” şeklinde aktardı.

 Toplantıda alınan çeşitli çözüm önerilerini, ilerleyen günlerde Ekonomi Bakanlığı’nda yapılacak olan toplantıya katılacak temsilciler aracılığı ile gerekli mercilere aktarılması planlandı.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)