Bu yıl 6.’sı düzenlenen ‘Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’, 19 Haziran 2014 Perşembe akşamı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığı törenle Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından verildi. Cemile Sultan Korusu’ndan yapılan törene, Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız’ın yanı sıra; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, gazeteciler ve dernek üyeleri katıldı.

    300'e yakın eserin katıldığı yarışma Jüri üyeliğinde ise, Vahap Munyar, Hasan Geniş, Şeref Oğuz, Hakan Güldağ, Jale Özgentürk, Fikri Türkel, Özlem Dalga, Perihan Çakıroğlu, Celal Sezer, İsmail Altunsoy, Hayri Çetinkaya gibi isimler yer aldı.

    Programın açılış konuşmasını Başbakan Yardımcısı Ali Babacanyaptı. Yapılan yorumların tarafsız, meslek etiğine uygun bir şekilde yapılmasının son derece önemli olduğunu vurgulayan Babacan, “Hiçbir etki altında kalmadan sadece ve sadece hür, doğru görüşlerinizi ve analizlerinizi yapıyor olmanız ekonomimiz açısından son derece önemlidir. Herhangi bir yönlendirmeye tabii olmadan, sadece ve sadece doğruyu yazıp ve kendi özgür, bağımsız, tarafsız görüşünüzü ifade edebilmek. Ancak bu gerçekleşirse Türkiye'de doğruyu bulabiliriz, bu gerçekleşirse ekonomi politikalarını hep beraber sahiplenerek Türkiye'yi çok daha iyi bir noktaya götürebiliriz. Son 12 yıl Türkiye için çok iyi oldu. Satın alma gücü paritesine göre hesap edildiğinde 19 bin doların geçen milli gelirimiz var. Bu aşağı yukarı Japonya'nın yarısı demek” diye konuştu.

    Türkiye olarak Avrupa Birliği ortalamasının yüzde 55'ine ulaşıldığının altını çizen Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fena bir refah noktası değil ama 2023 hedeflerimizde son derece önemli. Ve 2023 hedeflerimiz için de aslında yol belli, reçete belli, yöntem belli. Özel sektör öncülüğünde bir büyüme, devletin ağırlık olarak düzenleyen denetleyen fonksiyonlarını dizayn ettiği ama özel sektörün önünü alabildiğince açtığı ekonomik bir model. Rekabetle gelirlerin arttığı, yarışmayla şirketlerimizin en iyiyi bulmak için çaba gösterdiği bir ekonomik model."

    Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak da protokol üyelerine ve gazetecilere teşekkür etti. Program ödül töreninin ardından sona erdi. Ödül almaya hak kazanan isimlerin kategorileri ve haberleri ise şöyle:

Söyleşi röportaj dalında yazılı basın ödülü, Milliyet Gazetesi’nden Songül Hatısaru, ‘Çorap kaçar film kaçmaz’ haberi ile Sabah Gazetesi’nden Feride Cenk, ‘Kıbrıslı topal koşucu gibidir’ haberine verilirken; en iyi ekonomi yazarı ödülünü Habertürk Gazetesi’nden Abdurrahman Yıldırım aldı.

Yazılı basından en iyi ekonomi haberi ödülü: Sözcü Gazetesi’nden Mehtap Özcan Ertürk’ün ‘Sıfırla konuşmaları 100 bin dolar kazandırdı’ haberine verildi. Yazılı basında en iyi grafik tasarım ödülü ise Habertürk Gazetesi’nden Barış Bektaş’ın, ‘Haydan gelen huy’a gitti’ haber görseline verildi.

Televizyon dalında en iyi ekonomi haberi ödülü: Bloomberg’den Açıl Sezer ve Cüneyt Başaran’ın olurken, Televizyon dalında en iyi ekonomi programı ödülü CNBC-e’den Servet Yıldırım ve Mafi Eğilmez’e verildi.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)