Düzenlendiği her yıl dünya çapında yankılar uyandıran EVTEKS İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımı ile 21. kez açıldı.

 Düzenlendiği alan itibariyle alanında dünyanın 2. en büyük fuarı olan  “21. EVTEKS İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı” başladı. CNR EXPO Yeşilköy’de 23 Mayıs’a kadar devam edecek fuar,Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanı sıra Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TESİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık ve CNR İstanbul Fuarıcılık A.Ş Genel Müdürü Alkan Usta’nın katılımı ile gerçekleşti.

 EVTEKS Fuarı açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, her yıl mekan tekstili ile ilgili dünyada düzenlenen fuarları takip ettiğini belirterek, şöyle konuştu: “İlk olarak 1988 yılında Frankfurt’ta bir fuara katıldım. O zaman 1 veya 2 Türk katılımcı firma vardı. Bugün biz dünyada alanında 2. en büyük fuarı düzenliyoruz. EVTEKS, sektörün gelişimini gözler önüne seriyor.”

 “EVTEKS gibi bir fuarı desteklememek mağlubiyet”

 Hükümet olarak fuarcılık sektörünün takipçisi olduklarını anlatan Zeybekci, “EVTEKS gibi markalaşmış birkaç fuarımıza yurtdışındaki fuarlara katılım konusunda verdiğimiz desteklerin aynısını vereceğiz. EVTEKS gibi bir fuarı destekleyememek bize mağlubiyet gibi geliyor. Buradan sektörümüze bir başka müjdemiz de artık satın alınan tasarımlara da destek verecek olmamızdır” diye konuştu. 

 Yüksek teknolojiye yatırım

 TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de EVTEKS’in Türkiye’nin yüz akı olduğunu belirterek, ihracata olan katkısının önemine değindi. Tekstil sektörünün 8 milyar dolarlık ihracatının yüzde 40’ının ev tekstilinden geldiğini anlatan Büyükekşi, şöyle konuştu: “ Yüksek teknolojiye yatırım yapan firmalara 5. Bölge teşvikleri veriliyor. Sektör olarak bu değerlendirilmeli. Tasarım Merkezlerine verilen 1 milyon dolarlık destek de sektör adına önemli bir gelişme.”

 EVTEKS dünya markası oldu

 TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık ise EVTEKS’in dünya markası olduğunu, dünyada mekan tekstili ile uğraşan herkesin ajandasına girdiğini söyledi.  Türkiye’de artık ev tekstilinin mekan tekstili olarak ifade edilmeye başladığını hatırlatan Küçakçalık, “Sektör ciddi bir ilerleme kaydetti. Amacımız CNR Holding ile birlikte fuarımızı enternasyonal bir fuar haline getirmek” diye konuştu.

 Sektörün öncüleri bir arada

 Fuarda özellikle İspanya, Belçika ve Fas’ın ülkelerinde sektörün öncü firmalarından seçerek oluşturduğu milli düzeydeki pavilyonlar dikkat çekiyor. İspanya 29 firma, Belçika 15 firma, Fas ise 6 firma ile EVTEKS’e katıldı. CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık A.Ş. tarafından  organize edilen fuar, (TETSİAD) işbirliğinde 2 binin üzerinde markanın katılımı ile gerçekleştiriliyor. Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB’in de desteğiyle yapılan fuarda, teknik ve ev tekstilinde çığır açacak ürünler sergileniyor. Tülden perde sistemlerine, banyo ürünlerinden uyku ve yatak odası tekstiline, döşemelikten mutfak ve yemek odası tekstiline kadar çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan EVTEKS Fuarı’nda,  dizaynist bölümünde Hollanda, Fransa, Portekiz ve İngiltere’nin dünyaca ünlü desen stüdyoları yer alacak.

 EVTEKS 2015 Gala Yemeği

 Fuar açılışı öncesi Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) tarafından organize edilen EVTEKS 2015 Gala Yemeği, WOW İstanbul Hotel’de gerçekleşti. Gala Yemeğine; İTHİB Başkanı İsmail Gülle, OTİAD Başkanı İlker Karataş, sektör kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkililerinin, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, temsilcileri katılım gösterdi.  Gala yemeğinde pazarlama iletişimi alanında saygın bir yeri olan Levent Erden de bir sunum gerçekleştirdi.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)