Osmanbey’in ileri gelen firma temsilcileri yaşanan sorunlara çözüm üretmek ve sektörün geleceği için OTİAD’ta bir araya geldi. Görüş alışverişinde bulunan Osmanbeyli duayenler, sorunların çözümü için daha çok yatırım daha çok çalışmak gerektiği tespitinde bulundu.

 OTİAD Başkanı İlker Karataş ve Yönetim Kurulu Üyeleri,  Osmanbeyli duayen ve ileri gelen firmalar ile istişare toplantısı gerçekleştirdi. Osmanbey’in durumu ve sektörün geleceğinin masaya yatırıldığı toplantıya Osmanbey’de faaliyet yürüten firmaların temsilcileri katıldı.

 Söz konusu toplantıda, Suriyelilerin Osmanbey’deki durumu, mağaza kiralarındaki artış, ekonomik gelişmeler, üretimdeki sıkıntılar, OTİAD’ın kapanma süreci ve sonrasındaki durum, Fashionist Fuarının geleceği ve OTİAD’ın bölgedeki gücünün daha da belirgin hale getirilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. 

 Toplantı açılış konuşmasında Başkan İlker Karataş, OTİAD olarak amaçlarının Osmanbey’in ve diğer üretim alanlarını kapsayan dinamikleri ile bir araya gelerek karşılıklı beklenti ve taleplerin ortaya konulmasının, yapılacak projelerle ilgili görüş alışverişinde bulunmanın önemine değindi.


 Başkan Karataş güncel bilgileri paylaştı

 Osmanbey ve OTİAD hakkında son güncel bilgileri Osmanbeylilerle paylaşan Karataş, “Derneğimizin kuruluş yılından bu yana ve göreve geldiğim süre içerisinde hiçbir siyasi iradenin güdümü altına girmedik” diyerek sözlerine başladı. Türkiye’yi sığınacak bir liman görerek ülkemize gelen Suriyeliler arasında iyi durumda olan, ticareti bilen insanların Osmanbey piyasasında yer almaya başladıklarını ve bunun beklenen bir durum olduğunu dile getirdi. “Bundan mütevellit ‘tabiat hiçbir boşluğu kaldırmaz’” diyerek Osmanbey piyasasına emek veren tüm firma sahiplerinin eskisinden daha çok çalışmak zorunda olduğunu ve bilhassa OTİAD’a ve Osmanbey’e sahip çıkılması gerektiğini ifade ederek katılımcılara söz verdi.

 “Daha sık bir araya gelmeliyiz”

 Eski başkanlardan Hüseyin Tanciğer söz alarak toplanmanın, bir araya gelmenin önemine değindiği ve OTİAD’ta 15 günde bir toplanma önerisinide bulundu. Osmanbey sokaklarında boş duran mülklerin kiraları konusunda mal sahiplerinin kira fiyatlarını daha uyguna çekmesi gerektiğine işaret eden Tanciğer, “OTİAD’tan birliklere ve odalara arkadaşlar, temsilciler gönderiyoruz. Özellikle genç kuşakların bu üst kurumlarda daha çok yer almaları gerekiyor. Daha çok kişinin yönlendirilmesi için dernek yönetiminin elinden gelen gayreti göstermesi gerekir” diye konuştu.

 “Osmanbey farklı ve öncü rolüne dönmeli”

 Eski başkanlardan Gaffar Koca ise OTİAD’ın geleceği için Osmanbey piyasasını konuşmak gerektiğini, OTİAD’ın konumunu konuşmanın şuan için zaman kaybı olduğunu ifade etti. Osmanbey piyasasının “farklılık ve öncülük” rolünden her geçen gün uzaklaştığını ifade eden Koca, “Osmanbey’in yeniden bu kimliğine dönmesi gerekiyor.  Bugün piyasada iş yok, sokaklar boş deniliyorsa bundan dolayıdır” tespitinde bulundu.

 “Firmalarımıza daha çok yatırım yapalım!”

 Firmaların kurumsallaşması, koleksiyon hazırlaması, dünya piyasalarıyla entegre olması hususlarına dikkat çeken Volkan Atik, herkesin daha çok firmasına yatırım yapması gerektiği hususu üzerinde durdu. Atik, firma sahiplerinin marka kabiliyetini gözden geçirmesi ve geliştirmesi gerektiğine değindi. “Firmalarımıza yeni kabiliyetler kazandırmamız gerekiyor” diyen Atik, “Koleksiyonları zamanında oluşturmak ve önden sipariş almak önemli. Firmalara aşırı yük yüklenmemeli. Gelişimi için yatırım yapılmayan bir firmadan yüksek verim ve üretim beklenemez. Firmalarımıza daha çok yatırım yapmamız gerekiyor” tavsiyesinde bulundu. Atik ayrıca perakende fiyatına eşdeğerde mağazalarda toptan fiyatına ürün satılmaya çalışıldığını belirterek, rekabet edilebilir fiyatların sunulmasının piyasanın yararına olacağını söyledi.

 “Eğitimli eleman açığı giderilmeli”

 Daha sonra söz alan Cafer Karaduman da sektörel insan kaynağı sıkıntısına ve nitelikli iş gücünün yetişmediği hususuna değindi. Karaduman çözüm önerisi olarak; Türkiye’de Milli Eğitim Müfredatında bütün ara elemanların yetişmesine uygun müfredatın var olduğunu ama sektöre yönelik “Müşteri Temsilciliği ve Pazarlama” elemanların yetiştirilmesine yönelik müfredata yer almadığını anlattı. Bu branşlarda sınıflar açılsa bile velilerin bu alana “tezgahtar” gözü ile baktığını ve bu branşın tercih edilmediğini ifade etti. Öğretmenlerin ise; bu eğitim müfredatına yönelik donanıma sahip olmadığına dikkat çeken Karaduman, “MÜSİAD olarak; öğretmenlere ders vermeye başladık” dedi. OTİAD üyesi iş adamları olarak da bu hususta bir girişim oluşturulabilir önerisinde bulundu.

 Osmanbey ve OTİAD için

 Söz alan diğer katılımcılar da güncel konulardaki görüşlerini dile getirerek Osmanbey’in önemine değindi ve OTİAD’a sahip çıkılması için her kesin gereken gayreti göstermesi istendi.

 OTİAD konferans salonunda gerçekleşen toplantıya OTİAD Başkanı İlker Karataş ve Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra OTİAD Eski Başkanları Hüseyin Tanciğer ve Gaffar Koca; Avva Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik, Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, Baran Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Aras, Balizza Yönetim Kurulu Başkanı Rutkay Çakırkaya, Tugi Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Hardal Ahmet Yıldızoğlu (Dede Emlak), Cafer Karaduman (Tekbir Giyim), Kutbettin Ayyıldız (Ayteks), Erdur Serin (Bahadırlar Tekstil), Burhan Polat (Burhan Polat Tekstil), Adnan Canpolat (Carmen), Ali Cemal Yener (Gaye Tekstil), Nevzat Gümüş (Gümüşler Tekstil), Hasan Ulu (İnanç Giyim), Feyzullah Kartal (Karteks),  Nedim Akyüz (Kibar Triko), Mehmet Kodal (Kodal Tekstil), Mustafa Muslu (Muslu Tekstil), Hulusi Gürsoy (Oylum Giyim), Sami Yüksel (Sami Giyim) ve Ahmet Tunçman (Seçenek) katıldı.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)