Ortadoğu’da yaşanan sorunlara rağmen sadece bu bölgeye yapılan tekstil- konfeksiyon sektörü ihracatı 548,1 milyondan 762,5 milyon USD’ye çıktı. Geçtiğimiz yıl 47 ayrı ülkeden ziyaretçi akınına uğrayan Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı Fashionist, bu yıl hedef büyüterek ikinci kez kapılarını açıyor.

  Patika Fuarcılığın organize ettiği, OTİAD’ın (Osmanbey Tekstil İşadamları Derneği) destek verdiği Fashionist, 21-23 Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi'nde ikinci defa gerçekleştiriliyor.

  Geçtiğimiz yıl 47 ülkeden 12 bini yabancı olmak üzere 18 binin üzerinde ziyaretçinin geldiği Fashionist 2014, bu yıl 65 ülkeden 25 bin kişinin üzerinde yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayacak.

İstanbul Abiye’de marka olacak…

  Fashionist 2014 Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı'nda, Türk tasarımcıların elinden çıkan özgün modeller Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Rusya, Türk Cumhuriyetleri, Afrika ve Ortadoğu ülkelerine açılıyor.

  Patika Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen Fashionist, henüz ikinci yılında olmasına rağmen dünyadaki moda trendlerini belirleyecek bir organizasyon olma yönünde hızla ilerliyor.

  Patika Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Didem Cılga, 2015 yılının yeni koleksiyonlarının sergileneceği ve 30’un üzerinde dünyaca ünlü yerli ve yabancı tasarımcının da yer alacağı Fashionist 2014 için "Sektörün en önemli buluşma yeri haline gelen fuar, katılımcılarımıza önemli fırsatlar sunuyor. Batılı ülkelerin bu yıl fuara daha fazla ilgi gösterdiğini görüyoruz. Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz fuarda, ilk senesi olmasına rağmen sektör oyuncularımız için yaklaşık 150 milyon dolarlık bir iş hacmi yaratmıştık. İkinci yılımızda yerli ve yabancı firmalar tarafından gösterilen ilgiyi değerlendirdiğimizde bu yıl 300 milyon dolarlık bir iş hacmi yaratacağımıza inanıyoruz. 3 gün boyunca katılımcı firmaların 2015 koleksiyonlarını sergileyeceği fuarda, yerli ve yabancı tasarımcılar düzenleyecekleri defilelerle dünyanın pek çok ülkesinden gelen firma yetkilileri ile fuar ziyaretçilerine abiye, gelinlik ve damatlık kreasyonlarını tanıtacaklar. Alıcılar 5000’den fazla farklı modeli bir arada görecekler. Patika Fuarcılık olarak hedefimiz, Fashionist ile İstanbul’u “Modanın Yeni Başkenti” olarak dünyaya tanıtmak, Türk tasarımcıları ile houte couture markalarının dünya pazarlarına açılmalarına katkıda bulunmak olacak.” dedi.

Sıkıntılara rağmen Ortadoğu Pazarı canlı…

  Sektörün en önemli ihraç pazarları olan İran, Libya, Mısır ve Suriye’de yaşanan sıkıntılara rağmen bu ülkelere yönelik ihracatın geçen yıldan bu yana artış gösterdiğinin altını çizen çizen Otiad Başkanı İlker Karataş, şunları söyledi:

  ”TİM’in 2014 Ağustos ayı ihracat rakamlarına baktığımızda tekstil sektörünün geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 oranında büyüme sergilediğini görüyoruz. Bu büyümede abiye, gelinlik ve damatlık sektörünün de önemli bir payı bulunmaktadır. OTİAD tarafından tutulan ihracat istatistikleri de Ortadoğu bölgesinde yaşanan sorunlara rağmen pazarda hareketliliğin sürdüğünü göstermektedir. Ağustos 2014 rakamlarını baz aldığımızda geçen yıla göre Libya dışında İran,Mısır ve Suriye pazarına yapılan ihracatta gözle görülür bir artış söz konusudur. Tekstil-Konfeksiyon sektörünün bu bölgelere yönelik ihracatı, Ağustos 2014 itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre toplamda 548,1 milyon dolardan 762,5 milyon dolara yükselmiştir. . Aynı bölgeye yapılan toplam ihracatın %10'luk kısmı da Osmanbey bölgesinden gerçekleştirilmektedir. Pazardaki bu hareketlilik fuarımızı gerek firmalar gerekse tasarımcılar ve ziyaretçiler açısından cazip hale getirmektedir.”
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)