Bilindiği üzere Türkiye’nin Irak vatandaşlarına uygulamaya başladığı yeni vize prosedürleri 6 Şubat 2016 tarihinde yürürlüğe girdi. Türkiye-Irak İş Konseyi söz konusu uygulamaya kolaylıklar getirilmesi için resmi yetkililer ile birtakım görüşmeler gerçekleştiriyor. Bu çerçevede, İş Konseyi’nin konu ile ilgili çözüm önerilerine dair firmalar ile görüş alışverişinde bulunmak üzere 9 Mart 2016 tarihinde İstanbul Ceylan InterContinental Otel’de bir toplantı gerçekleştirildi. Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha, Ekonomi Bakanlığı Yetkilileri Mustafa Tuzcu, Ayşegül Şahinoğlu Yardeş ve Çağrı Köseyener’in konuşmacı olarak katıldığı toplantıya OTİAD Başkanı İlker Karataş, BATİAD Başkanı Aydın Erten, MESİAD Başkanı Yusuf Gecü, Irak’a hazır giyim ve tekstil ihracatı gerçekleştiren firmaların yetkilileri katıldı.

 Vize Uygulamasıyla Gidiş Gelişler Yüzde 90 Azaldı
 Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha, yaşanan sorunlar ile ilgili ve devlet yetkilileri nezdinde gerçekleştirdikleri girişimler hakkında bilgi verdi. Ankara’da üst düzey görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Taha, “Vize prosedürü öncesi Türkiye’ye giriş yapan ve alışveriş için Türkiye’ye gelen ticaret yapan, mal alımı yapan, sağlık sorunları için gelen, turizm amaçlı gelen Iraklılara vize kolaylığı tanınması için görüşmeler gerçekleştirdik. Defalarca Türkiye’ye giriş yapan kişiler için e-vize uygulaması talebimiz oldu” diye konuştu.  Vize uygulamasıyla birlikte günde en fazla 250 kişiye vize verilebildiği bilgisini paylaşan Taha, uygulama öncesi Irak’tan günde 2000-2500 kişinin Türkiye’ye giriş yaptığını hatırlattı.  Irak ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri istatistik verilerle ortaya koyan Taha, vize uygulamasıyla ticari ilişkinin sekteye uğradığını, tüm bunları yetkili kişilere aktardıklarını bir çözümün bulunması için girişimlerinin sürdüğünün bilgisini verdi. Ekonomi Bakanlığı yetkilileri de uygulamanın sonuçları ve olası gelişmeler hakkında bilgi verdi.

 Tedbirler Bir An Önce Alınmalı
 Daha sonra söz alan OTİAD Başkanı İlker Karataş, böylesine sıkıntılı bir dönemde bu toplantıyı organize edenlere teşekkür etti ve sektörün yaşadığı sıkıntıların genel bir değerlendirmesini yaptı. Osmanbey’in iş hacmi ile ilgili ekonomik verileri paylaştıktan sonra Karataş şunları söyledi: “Sıkıntının büyüklüğünü her kes çok iyi farkında. Yaşanan sıkıntılarla ilgili birlik ve sektör temsilcilerinden görüş alınıyor. Fakat sorunları çözmekte sonuç alamıyoruz. Dolayısıyla sektörün yaşadığı kayıp büyük oluyor. 2023 hedefleri açıklandığında biz de Osmanbey olarak 5 milyar dolar hedef belirlemiştik. Maalesef her kesin malumu gelişmeler sonucu büyük bir düşüşün içine girdik. İhracatının yüzde 40’nı Ortadoğu’ya yapan Osmanbey’in; bugün gelinen noktada Irak’a, Libya’ya, Suriye’ye vize uygular duruma geldik. Biz diyoruz ki ülke güvenliği ve çıkarları elbette önemli fakat ülkemize ticaret için gelen, bugüne kadar sırf ticaret için gelen kişilere kolaylık sağlansın. Irak pazarı bizim için önemli bir pazar ve bu pazarın aktifliğinin sürdürülebilir olması için gereğinin yapılması gerekiyor, yetkililerden bunun için gerekli girişimleri bir an önce başlatmasını bekliyoruz.”

 Çözüm Yolları En Kısa Zamanda Bulunacak!
 Daha sonra diğer katılımcıların sorunlarını ve tespitlerini de dinleyen ve sorularını cevaplayan Ekonomi Bakanlığı yetkilileri sektörün görüşlerini ve beklentilerini yetkili kurumlara ileteceklerini ifade ederek, en kısa zamanda sektörün yararına olacak tedbirlerin alınacağını ifade ettiler.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)