OTİAD ve İTHİB işbirliği ile düzenlenen geleneksel ‘Günaydın Osmanbey’ kahvaltısı, Osmanbey hazır giyim ve tekstil sektörünün ileri gelenlerini bir kez daha bir araya getirdi. Günaydın Osmanbey 9 Aralık Çarşamba günü Hilton Bomonti’de, Modacı Hakan Akkaya’nın 2016-2017 Kumaş Trendleri sunumuyla gerçekleşti.

 Osmanbey’deki hazır giyim ve tekstilcilerin çatı kuruluşu Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD),  9 Aralık Çarşamba günü Hilton Bomonti Otel’de, Modacı Hakan Akkaya’nın 2016-2017 Kumaş Trendleri sunumuyla tüm sektörü bir araya getirdi. Türkiye’nin önde gelen modacılarından Hakan Akkaya’nın konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte, kumaş trendlerinin 2016-17 kış öngörüleri anlatıldı. Yoğun ilgi gösterilen organizasyona, 150’nin üzerinde OTİAD üyesi, İTHİB Başkanı İsmail Gülle, İSO Yönetim Kurulu Üyesi OTİAD eski Başkanı Ali Ulvi Orhan, TTTSD Başkanı Vehbi Canpolat, Şenol Aras, Muhammet Yenel, firma temsilcileri ve sektörün önde gelen kuruluş ve isimleri katıldı.

 ‘Günaydın Osmanbey’in sponsoru İTHİB Başkanı İsmail Gülle başta olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ederek açılış konuşmasına başlayan OTİAD Başkanı İlker Karataş, Başkanlığı süresince dernek olarak yaptıkları çalışmaları hakkında kısa bilgi verdikten sonra sektörde yaşanan ‘Rusya Krizi’ ve güncel konular hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sektörün her koşulda önüne bakması gerektiği, moral ve motivasyonunu bozmaması gerektiği tavsiyesinde bulunan Karataş, “Bugün burada Hakkan Akkaya kumaş trendleri semineri sunacak. Bu etkinlikle şu mesajı vermek istiyoruz: Her koşulda önümüze bakacağız, moral ve motivasyonumuzu bozmayacağız! Kendi içimize kapandığımız zaman daha kötü sonuçlar çıkacak ortaya. Buna hiç gerek yok!” dedi.


 Karataş: Bu Günleri De Aşacağız
 Karataş sözlerini şöyle sürdürdü: “Osmanbey’e şöyle bir baktığımız zaman şunu görüyoruz, tüm bu olumsuz gelişmelerden negatif etkilenen, moral-motivasyonunu yitiren, işe küsme havasında olan arkadaşlarımız var. Ama bunun böyle olmaması gerekiyor. Bunların hepsini aşacağız. Geçmişte dışarıya yaptığımız yatırımları biraz da işimize yapacağız. Bugünkü farklı durumun bu olduğunu düşünüyorum” tespitinde bulundu. 

 OTİAD’ın sektöre en büyük katkıyı sunmak için mücadele eden, çalışmalarını geçmişte olduğu gibi bugün de sürdüren bir dernek olduğunu hatırlatan Başkan İlker Karataş yaşanan Rusya Krizi ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Malum gündemin en önemli konusu Rusya ile yaşadığımız kriz. Uçağın düşürülmesinden sonra hız kazanan etkisini derinden hissettirmeye başlayan, oysa uçak krizinden önce de Rusya’da yaşanan krizden dolayı etkilerini yaşıyorduk. Geçen sene bu dönemlerde Rusya’da yaşanan krizden dolayı işlerimiz süratle düşmeye başladı. Sektöre etkileri ile alakalı ilk akla gelen merkezler Laleli ve Osmanbey oluyor. Maalesef en çok etkilenen bölgeler Laleli ve Osmanbey. Yolcu beraberi ticaretinin en yoğun döndüğü bölgeler Osamnbey ve Laleli. Sektör temsilcileriyle görüştüğümüzde yüzde 40-50 düşüşten bahsediyorlar. Bu durum sadece bizim sektörle ilgili değil, sektörlerin genelinde bir düşüş söz konusu. Düşüşün kayıtlı rakamlara da aynı oranda yansıdığını görüyoruz.”

 Başkan Karataş bu krizi de en kısa zamanda geride bırakacakları inancını dile getirdi ve OTİAD’ın her etkinliğinde bulunan, desteğini esirgemeyen İTHİB Başkanı İsmail Gülle’ye OTİAD adına, Osmanbey adına teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

 Gülle: Osmanbey İle Birlikte Olmak Büyük Mutluluk
 “Günaydın Osmanbey!” diyerek kürsüye çıkan İTHİB Başkanı İsmail Güle ise “Bir insan birisini seviyorsa o sevgiyle beraber olmak için her türlü imkanı yaratmaya çalışır. Biz de sizleri seviyoruz. Her aktivitenizde olmak bir mutluluk, bunun yanında sizler için bir şeyler yapmak da ayrıca önemli. Çoktan görüşemedik, bir göz göze gelme ihtiyacı duyduk. Ve bu gün buraya geldik. 1 Kasım seçimleri sonrası bi oh çekip artık bundan sonra ekonomi, iş, proje konuşuruz diye düşündük. Yatırım, gelecek konuşacağız diye beklerken kursağımızda kaldı. Malum gelişmeleri hepiniz biliyorsunuz, takip ediyorsunuz. Bunun da üstesinden geleceğimize olan inancım tamdır” dedi.

 İTHİB Başkanı İsmanil Gülle krizlere alışık bir sektör olduklarını belirterek, “Hepinizin bildiği ve alıştığı bu krizler hayatımızda o kadar çok oldu ki, onun içindir ki ah edip vah etmiyoruz. Çünkü bizim sektörümüz her krizde başarıyla çıkabilmeyi başarmış bir sektör. Bizim hayatımızda bu tür kırılmalar çok olmuştur, evvelallah bunun da üstesinden geleceğimize inanıyorum. Rusya krizi ile ilgili tüm sivil toplum kuruluşlarıyla yakın temas halindeyiz, onların önerilerini ve görüşlerini alıyoruz. Sektörümüze etkilerini en aza indirmek, çözüm ve önerilerinizi en üst düzeyde dile getirmek ve uygulamaya koymak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bunun da sözünü aldık, inşallah kimse mağdur olmayacaktır. Bir de asgari ücret konusu hepimizi ilgilendiren önemli bir konu. En çok tekstil sektörünü etkileyecek bir konu. 1 Ocak 2016 itibariyle başlayacak bundan kimsenin şüphesi yok. Bizim çalışanlarımıza fazla para vermemek gibi bir derdimiz yok. Bununla gurur duyarız. Kazanıp da insanlarla bunu paylaşmak kadar güzel bir duygu var mı? Bakanlarımızla görüştük bu konuda da yardımcı olacakları sözünü aldık, 180 lira destek vereceklerini söylediler” diyerek sözlerini

İlker Karataş günün anısına Hakan Akkaya’ya seramik bir tabak takdim etti ve sunumundan dolayı Akkaya’ya teşekkür etti.

 Hakan Akkaya’nın 2016-2017 Kış sezonu kumaş trend sunumuna OTİAD’tan ulaşabilirsiniz.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)