Gerçekleştirdikleri ihracat ile ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan hazır giyim, tekstil, deri ve halı sektörlerindeki başarılı firmalar, ödüllerini “İhracatın Yıldızları Gecesi”nde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin elinden aldılar.

 Bakan Nihat Zeybekci, "İhracatın kilogram fiyatının 1,60 dolar olduğu bir ortamda 2023 ihracat hedefine ulaşmamız zor. Bunun için hedeflenen 500 milyar dolar mal ihracatı, 150 milyar dolar hizmet ihracatı için tüm varlıklarımızı, dengelerimizi yeniden kurguluyoruz. Bu yolda yapacağımız en büyük adımlardan biri de Türkiye'yi karar mekanizması haline getirecek Gümrük Birliği anlaşmasını Brüksel'de yeniden imzalamak olacak."

 İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri’nin (İTKİB) düzenlediği geceye Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin yanı sıra Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak ile İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Başkanı Uğur Uysal ile iş dünyasından önemli isimler katıldı. Osmanbey’den çok sayıda tekstilcinin de hazır bulunduğu gecede, yurtdışında bulunan Başkan İlker Karataş yerini alamazken, derneğimiz OTİAD’ı Başkan Yardımcıları Kutbettin Ayyıldız, Hikmet Ünal; Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Duman, Mustafa Sürmegözü ve Genel Sekreter Sami Kurt temsil etti. 

 “Dünyayı fethedeceğiz”

 Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci İTKİB'in ödül gecesinde yaptığı konuşmada, tekstil ve konfeksiyonun önemine değinerek, "Türkiye'de herkesten önce siz vardınız. rekabeti sizden öğrendik" dedi. Türkiye ekonomisi adına önemli gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Zeybekci şöyle konuştu: "2023'te hedeflediğimiz 500 milyar dolar mal, 150 milyar dolar hizmet ihracatı hedefine ulaşmak için tüm varlıklarımızı, dengelerimizi yeniden kurguluyoruz. Önemli işler başarıyoruz. Bunlardan birisi de 1996 yıllında imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasını günümüzün şartlarına uyarlamak olacak. Önümüzdeki günlerde Türkiye'yi karar mekanizması haline getirecek Gümrük Birliği anlaşmasını Brüksel'de imzalayacağız. Böylelikle dünyada fethetmediğimiz yer kalmayacak."

 Ortalama ihracatın kilogram fiyatının 1,60 dolar olduğuna dikkat çeken Bakan Zeybekci, "Bu fiyatlarla 2023 ihracat hedefine gidemeyiz. Tüketim alışkanlıklarını belirleyen bir toplum olmadığımız yerde devam edemeyiz. Bilgiyi ve teknolojiyi tüketen toplumlara hükmedildiğinin bilincinde olan bir toplum olarak, bizde değişimlerimizi buna göre ayarlıyoruz" dedi.

 İhracat çevrelerine 132 platin, 270 altın, 420 gümüş ödül verildi

 TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise ihracat çevrelerinin Türkiye için değer üretmeye devam edeceğini belirterek, 2023 hedeflerindeki kararlılığın süreceğini kaydetti. İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri'nin (İTKİB) düzenlediği gecede İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle de hükümetten önemli ölçüde istihdam sağlayan tekstil sektörüne daha fazla destek istedi.İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi de Türk iş dünyasının kur nedeniyle bir "stres testi"nden geçtiğini aktararak, dalgalanmaların geçmesini umduklarını söyledi. İTKİB çatısı altında yer alan 12 bin firmanın değerlendirildiği ödül gecesinde 132 platin, 270 altın, 420 gümüş ödül ile bin 153 bronz sertifika ve bin 586 başarı sertifikası verildi.

 Gece, sanatçı Ebru Gündeş'in verdiği konserle sona erdi.

HAZIRGİYİM PLATİN ÖDÜL ALAN FİRMALAR

1 TGS DIŞ TİC. A.Ş.

2 BİRGİ BİRLEŞİK GİYİM İHR.DIŞ TİC.A.Ş.

3 PERGAMON STATUS DIŞ TİC.A.Ş.

4 TAHA PAZ.VE MAĞAZACILIK A.Ş.

5 AKINTEK TEKSTİL ÜRÜN.SAN.VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ.

6 LC WAİKİKİ MAĞAZACILIK HİZM.TİC.A.Ş.

7 ŞIK MAKAS GİYİM SAN.VE TİC.A.Ş

8 TÜRKMEN GRUP İTH. İHR. DIŞ TİC. A.Ş.

9 CROSS TEKS.SAN.VE TİC.A.Ş

10 TAYPA TEKS.GİY.SAN.VE TİC.A.Ş

TEKSTİL PLATİN ÖDÜL ALAN FİRMALAR

1 AKSA AKRİLİK KİMYA SAN.A.Ş

2 AK-PA TEKS.İHR.PAZ.A.Ş

3 KORDSA GLOBAL ENDÜST.İPLİK VE KORD BEZİ SAN.VE TİC.A.Ş.

4 ZORLUTEKS TEKSTİL TİC.VE SAN. A.Ş.

5 ZORLU DIŞ TİC.A.Ş

6 ÜNSA AMBALAJ SAN.VE TİC.A.Ş

7 ORMO İTH. İHR. A.Ş.

8 ORMO YÜN İPLİK SAN.VE TİC.A.Ş.

9 YÜNSA YÜNLÜ SAN.VE TİC.A.Ş

10 KADİFETEKS MENSUCAT SAN.A.Ş.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)