Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği’nin düzenlediği geleneksel ‘Günaydın Osmanbey’ kahvaltısı, hazır giyim ve tekstil sektörünün ileri gelenlerini bir araya getirdi. Dünya ve Türkiye ekonomisinin dünü, bugünü ve yarınını mercek altına alan etkinlik, 7 Mart Cumartesi günü Cemile Sultan Korusu’nda, Akademisyen ve Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin’in sunumuyla gerçekleşti.

 Osmanbey’deki hazır giyim ve tekstilcilerin çatı kuruluşu Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD),  7 Mart Cumartesi günü İTO Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı Cemile Sultan Korusu’nda düzenlenen ve dünya ve Türkiye ekonomisinin mercek altına alındığı sohbet toplantısında tüm sektörü bir araya getirdi. Türkiye’nin önde gelen ekonomistlerinden Prof. Dr. Emre Alkin’in konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte, ekonomik gelişmeler, dolardaki yükselişin sebepleri ve 2015 yılı öngörüleri masaya yatırıldı. Yoğun ilgi gösterilen organizasyona, 150’nin üzerinde OTİAD üyesi, İSO Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, İSO Yönetim Kurulu Üyesi OTİAD eski Başkanı Ali Ulvi Orhan, OTİAD Eski Başkanlarından Hüseyin Tanciğer, Gaffar Koca, LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, MESİAD Başkanı Yusuf Gecü, TTTSD Başkanı Vehbi Canpolat, Şenol Aras, Muhammet Yenel, Volkan Atik, firma temsilcisi ve sektörün önde gelen kuruluş ve isimleri katıldı.

 ‘Günaydın Osmanbey’in sponsorları Baroque Tekstil, Proaktif Hukuk Bürosu ve Markiz Patent başta olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ederek açılış konuşmasına başlayan OTİAD Başkanı İlker Karataş, Başkanlığı süresince dernek olarak yaptıkları çalışmaları hakkında bilgi verdi. Daha sonra sözü günün konuğu Prof. Emre Alkin’e bıraktı…


  “Tünelin ucunda ışık yok, tren geliyor”

 OTİAD’ın “Ekonomik Bakış” toplantısında Türk ve dünya ekonomisi açısından ilgi çekici bir sunum gerçekleştiren Akademisyen-Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, ekonomi alanında yapılan umut verici tahminlere rağmen, temkinli olunması konusunda katılımcıları uyardı.

 Alkin, son 10 yılda ekonomi alanında neler öğrendik sorusunun cevaplarını “malın değerini belirleyen artık arz değil talep”, “ciro önemli ama katma değer daha önemli”, “para ile ilgili paradigmaların vakti geldi, hatta geçti bile” şeklinde vererek, “şirketler mal ve hizmet değil çözüm üretmeli”tavsiyesinde bulundu.

 Emra Alkin, savunma sanayi harcamalarına bakınca özellikle Afrika’da artış olduğunu, buralardaki ülkelerden yoğun silah talebi olduğu için savaş çıkarsa şaşılmaması gerektiği konusunda da yatırımcıları uyardı. Alkin’e göre şirketler için yeni paradigmalar; “şeffaflık”, “maliyet odaklılık”, “özel üretim”, “algı yönetimi”, “teknoloji kullanımı” ve “adalet”. Alkin, maliyet odaklılık kavramını “artık üretiyorum almıyorlar devri geçti” şeklinde yorumladı.

 “Büyümek istiyorsanız başkasının müşterisine yöneleceksiniz”

 Akademisyen-Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin şirketler için büyüme hedeflerine ulaşmanın 2015’teki en önemli anahtarının “başkasının müşterisine yönelmekten geçtiğini” söyledi. Günümüz ekonomik düzeninde kredi almayı başaran insanların muteber insanlara dönüştüğünün altını çizen Alkin, “dövizle borçlu olanların hali ne olacak?” sorusuna ise “rahat olun, yapacak bir şey yok” cevabını verdi.

 Emre Alkin’in yaptığı bir diğer tespit ise şu oldu: “ABD’liler 1929’daki büyük çöküşün etkisiyle depresyondan korkar, Almanlar enflasyondan korkar, Türkler ise hiçbir şeyden korkmaz. Çünkü 2. Dünya Savaşı hariç büyük bir ekonomik buhran yaşamamışlardır.”  Türkiye’de insan çalıştırmanın diğer ülkelere göre pahalı olduğunu belirten Alkin, ekonomik büyüme modeli değişmedikçe işsizlik oranı düşmez yorumunda bulundu.

 Yıl içerisinde pek çok panel, eğitim ve sohbetler düzenleyen OTİAD, hem üyelerini hem de sektör bileşenlerini en doğru şekilde bir araya getirerek ekonomiye olumlu katkısını sürdüreceğini ifade eden OTİAD Başkanı İlker Karataş Prof. Emre Alkin’a ve sponsorlara birer seramik tabak takdim ederek, katkılarından dolayı teşekkür etti.
0 CommentsYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)