CPM’e katılan firmaların yarısı Osmanbey’den
Uluslararası 23. hazır giyim fuarı CPM 3-6 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Rusya’nın başkenti Moskova’da Expocentre’da düzenlenen hazır giyim fuarına 60’ın üzerinde Türk firması katıldı. Katılan firmaların yarısının Osmanbey’den olması dikkat çekti.

İstanbul Hazır Giyim ve İhracatçılar Birliği’nin organize ettiği Türk hazır giyimciler markalaşarak Rusya pazarında daha da büyümek istiyor. Fuar stantlarını ziyaret eden İstanbul Hazır Giyim ve İhracatçılar birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi, OTİAD Başkanı İlker Karataş ve beraberindeki heyet katılımcılarla görüştü bilgi aldı.İstanbul Hazır Giyim ve İhracatçılar Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Rusya pazarı bizim için önemli. Resmi kayıtlara göre 500 milyon dolar hazır giyim ihracatı var. Bunun çok daha büyük rakamlara ulaşmasını bekliyoruz. Laleli ve Osmanbey piyasalarının Rusya’ya çok ciddi toptan satışları var. Geçmişte Çin mallarıyla rekabet oldu ama Türk mallarının kalitesi ortada.” şeklinde konuştu. Tanrıverdi, “Ukrayna’da yaşanan krizle bu ülkeye ihracatta ciddi kan kaybettik. Oradaki firmalarımız çok ciddi sıkıntı çektiler. Rusya tarafına bakınca o gerilim ticari olarak burada hissedilmedi. Avrupa’nın tekstil sektörünün Rusya pazarına yaklaşık 7,7 milyar dolar ihracatı var. Herhangi bir kısıtlama durumunda burada açılacak bir boşluğu Türk pazarı dolduracaktır. Ve bizim firmalarımız rekabete hazır” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’dan müşteri sayısı düştü
Ukrayna krizi piyasada belirsizlik oluşturuyor Fuara katılan Eryay Tekstil sahibi Rıfat Erden, “Rus ortaklarımızdan oldukça memnunuz. Uzun yıllardır buraya ve doğu bloğu dediğimiz ülkelere mal satıyoruz. Rusya’da satışlarımızda bir değişiklik yok. Her şey planladığımız şekilde gidiyor. Ama Ukrayna’da yaşanan olaylardan sonra Ukraynalı müşteri sayımız yüzde 10’a kadar düştü. Müşterilerimiz yarının ne olduğunu bilmediklerinden dolayı çekinerek mal alıyorlar.” şeklinde konuştu.

Fuara katılanların yarısı Osmanbey’den
OTİAD Başkanı İlker Karataş da yaptığı değerlendirmede Rusya pazarının önemine değindi ve şunları söyledi: “Rusya Osmanbey için önemli bir pazar. Firmalarımızın yıllardır çalıştığı ve bildiği bir pazar olması sebebiyle de, bu durum, verdiğimiz önemi artırıyor. Bugün burada bulunma sebebimiz de firmalarımızın önem verdiği bu pazarda incelemede bulunmak ve daha iyi ne yapılabilir bunu tespit edip üyelerimizle, Osmanbey esnafıyla paylaşmak. Yaklaşık 60 firmanın katıldığı fuarda yarısına yakını Osmanbey’den. Bu bile tek başına Osmanbey’in önemini ortaya koyan bir durum.”

Başkan Karataş incelemelerde bulundu
Fuar ziyaretinden sonra İHKİB heyetiyle Rusya’da tekstilcilerin bir araya geldiği 250 bin kapalı alana sahip 2500 mağazayı bünyesinde bulunduran Perakende ve Toptan Alışveriş Merkezi Yeni Lujniki’de incelemelerde bulunan Başkan Karataş, çarşının Genel Müdürü Raman Grigovic ile görüştü bilgi aldı.
Başkan Karataş daha sonra da Osmanbey firması Giovane Gentile markasının da mağazasının bulunduğu Vnukovo Alışveriş Merkezini ziyaret etti.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)