OTİAD Yönetimi kumaş firmalarıyla bir araya geldi… 13 firmanın katıldığı toplantıda kumaşçıların yaşadığı sorunlar, piyasanın durumu ve sektörün geleceği konuşuldu, çözüm yolları üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Osmanbey’de faaliyet gösteren kumaşçıları bir araya getirerek, sorunlarını dinledi. 14 firmanın katılımıyla gerçekleşen toplantıda kumaşçılar sektörün sorunları üzerinde durdu. Katılımcı firmaların üzerinde durduğu haksız rekabet, teşvikçiler sorunu, iade sorunu, kur bazlı satış ve getirdikleri, acentelerin piyasaya mal satması, arz fazlası, planlı iş yapılmaması, kayıt dışılık, pazarlamada yaşanan olumsuzluklar, uzun vade ile yapılan alışverişler; Osmanbey’in trafik problemi gibi temel sorunlar tespit edildi, çözüm yolları konuşuldu. Başkan İlker Karataş’ın yönettiği toplantıda 300 kumaşçı firmanın toplantıya davet edildiği, katılımın ancak burada bulunanlarla sınırlı kalmasından dolayı üzüntülerini ifade etti. Başkan Karataş toplantı sonrasında tüm görüşleri özetleyerek; herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini söyledi.

TOPLANTI NOTLARI

Toplantıda sonunda muhtelif konulara ve sorunlara ilişkin görüşler ve çözüm önerileri şöyle:

 • OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş; Osmanbey hazırgiyim sektörümüzün ana girdisi olan ithal kumaşlara karşı koyulan anti damping vergilerine bugüne kadar OTİAD olarak en büyük direnci gösteren meslek kuruluşu olduğumuzu, bundan sonrada haklı olduğumuz tüm anti damping soruşturmalarına ve vergi kaymalarına karşı gerekli mücadelenin ortaya konacağını belirtti.
 • Kumaş ticaretinde vadelerin 1 yılı da aşmaya başlamış olduğunun tehlikesine; bu konuda tüm Osmanbeyli kumaş sektörümüzün dikkatli olması gerekli hassasiyeti göstermesinin önemine işaret edildi. Bu vade uzunluğuna neden en önemli etkenin piyasalarda ve stoklarda arz fazlası ürün olmasının ve talep yetersizliğinin neden olduğu konusunda hemfikir olundu.
 • Kumaş Sektörünün yoğun olduğu Şafak Sokak’taki keyfi park ve trafik düzensizliği gerekçesiyle Osmanbey sokaklarımızın trafiğe kapatılması çalışmalarında Şafak Sokak’ın Pilot olması talebi üzerine Başkan Karataş 2011’den bu yana bu konuda OTİAD olarak Şişli Belediyesi ve UKM (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) ile yürütülen çalışmaları özetledi. Osmanbey sokaklarımızın trafiğe kapatılması ve yayalaştırılması konusunun üzerinde çok hassas düşünülmesi ve iyi planlanması gereken bir husus olması nedeniyle yanlış bir iş yapmamak için ağır davrandıklarını Belediye ile yapılan istişareler sonucunda; Şişli Belediyesi ve Teknik Üniversite ile yürütülen bir master plan kapsamında Şişli için Makro bir trafik düzenlenmesi çalışmalarının yürütüldüğü bilgisini paylaştı.
 • Murat Gökmen (Burç Kumaş)’in gündeme getirmesi üzerine; Müşteri tarafından talep edilen “Numune Kumaş” bedellerinin tahsilatına yönelik yapılan görüşmelerde; eskiden olduğu gibi sektörümüzde numunelerinde bedellerinin tahsil edilmesinin usul haline getirilmesinin şart olduğunda mutabık kalınarak ancak büyük kapsamlı alışverişlerde alıcı satıcı uzlaşmasıyla bir ölçüde numune bedellerinin tahsilatından sarfınazar edilebileceği dile getirildi.
 • Kurların oynak olduğu konjonktürel süreçlerde Kumaş ticaretinde kur farklarının çok önem arz ettiği konusunda hemfikir olunmuş tüm sektörümüzün bu konuda mağdur olmamasını teminen gerekli tedbirlerin (kontrat, sözleşme, fatura v.b.) mutlaka almasının tavsiye edilmesi uygun görülmüştür.
 • Daha önce bahse konu olan piyasadaki arz fazlalığı kapsamında talep azlığına önlem olarak mal alım ve stoklamaların bir önceki döneme nazaran % 30 azaltılması yönünde tavsiye kararı uygun görülmüştür.
 • Ticaret ilişkisi içinde bulunulan diğer sektörlerin içinde bulunduğu şartlar göz önünde bulundurularak kumaş sektörü olarak önce şapkamızı önümüze koyup nerelerde hataların yapıldığı konusunda sorgulama ve özeleştiri yapmanın öneminde mutabık kalınmıştır.
 • Başkan İlker Karataş dış temaslardan edinmiş olduğu; gelişen uluslararası tüketim ve pazarlama sistemlerinin geçirdiği evrim sürecinde 5-10 sene içinde toptancı-tedarikçi ticaret erbabının ortadan kalkma durumunun söz konusu olduğunu üretici perakendeci Hazırgiyim sektörünün tedarikini direk üretici firmalardan yapma siteminin yaygınlaşmaya başladığını buna göre politika belirlemek gerektiği şeklinde izlenim ve düşüncelerini hazirunla paylaştı.
 • Diğer Konular
 • WhatsApp grup sayısının 100 kişiye çıkmasının belirtilmesi üzerine; Kumaş Referans Grubunun öncelikle OTİAD üyelerinden olmak üzere, 100 kişiye çıkartılması için Kemal Kartal’a görev verilmiştir.
 • Kemal Kartal’ın önerisi doğrultusunda özellikle Osmanbey Kumaş sektörüne Trend ve Moda ile Mali Ticari Konularda eğitim seminerleri verilmesine yönelik OTİAD Eğitim Komitemizin çalışma yapması tavsiye edilmiştir.
 • Kumaş Sektörümüzün bu tür toplantılara daha geniş katılım sağlaması için Ramada veya Anthill’de kahvaltılı bir toplantı organize edilmesi tavsiye edilmiştir.
 • OTİAD Kumaş Sektörü Komitemizin genişletilmesi suretiyle ayda bir kere toplantılar yapmasının sektörümüzün bu tür toplantılara olan ilgisini artıracağı düşüncesinde mutabık kalınmıştır.

TOPLANTIYA KATILANLAR:

İlker Karataş
Mustafa Sürmegöz
Tamer Pala
Kutbettin Ayyıldız
Kemal Kartal
Efrayim Kebudi
Murat Gökmen
Ersin Erdem
Zeki Beyaz
Fatih Kıvanç
Hüseyin Daldın
Tuncer Özvar
Erol Nukan
Levent Hammal
Serkan Ünübol
Sami Kurt OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı (ERLER TEKSTİL)
OTİAD Kumaş Komitesi Başkanı (YURT KUMAŞ)
OTİAD (JUNİOR PALA)
OTİAD (AYTEKS)
OTİAD (KARTEKS)
OTİAD (ESTEKS)
BURÇ TEKSTİL
UYSAL TEKSTİL
MODA BEYAZ
KIVANÇ TEKSTİL
GÜLEM ENTRO TEKSTİL
ERLER TEKSTİL
ERŞEN TEKSTİL
BAŞARI KUMAŞ
ELİBÜYÜKLER TEKSTİL
OTİAD Genel Sekreteri

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)