Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İstanbul Moda Akademisi ve Dice Kayek iş birliği ile gerçekleştirilen “İzler Türk El Sanatları Koleksiyon Sergisi”nin açılışına katıldı.

 İstanbul Moda Akademisinin (İMA) Nişantaşı'ndaki binasında gerçekleştirilen açılışta konuşan Erdoğan, geleneksel sanatları canlandırmak amacıyla gerçekleştiren projenin açılış törenine katılmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti.

 Ceket, 5 bin 200 metre tel ile hazırlandı
 İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi İMA'nın, uluslararası standartlarda eğitim verdiğini aktararak, İMA'nın Moda tasarımı lisans ve lisans üstü programına devam eden 5 öğrenci ile Dice Kayek'in yaratıcısı Ece Ege'nin sanat yönetmenliğinde gerçekleştirilen sergi için öğrencilerin Anadolu el sanatlarını araştırdığını kaydetti.

 Geleneksel el sanatlarının çağdaş bir şekilde yorumlandığı sergideki tasarımlar arasında yer alan kafes cekette, 9 bin adet tel kırma yapıldı. Ceket, 5 bin 200 metre tel ile hazırlandı. Tasarımlara, çeşm-i bülbül desenlerinden esinlenerek, 4 bin 800 adet üfleme boncuk işlendi. 410 sedef taşı ve 600 metre tül kumaş kullanıldı. 70 metre Ödemiş Keteni ile hazırlanan tasarımlarda bin 200 iğne oyası kullanıldı.

 İMA yetkilileri, sektör temsilcilerinin yanı sıra OTİAD Başkanı İlker Karataş’ın da hazır bulunduğu açılış töreninde Hikmet Tanrıverdi, töreninin ardından Emine Erdoğan'a plaket takdim etti.

 Sergi Hakkında
 “İzler Türk El Sanatları Koleksiyon Sergisi” için İMA Moda Tasarımı Lisans Programı ve Moda Tasarımı Yönetimi Lisans Programı’ndan toplam 5 öğrenci seçildi. Proje, 5 Ocak – 31 Mart 2016 tarihleri arasında çalışıldı. Anadolu el sanatlarını araştıran öğrenciler, iğne oyası, tel sarma, tel kırma, sedef kakma, Ödemiş ipeği kullanarak 15 sunum hazırladı. Her bir öğrenci 3 sunumdan oluşturduğu tasarımlarında, tüm süreci couture tekniği ve el dikişi ile hazırladı.

 Türk el sanatlarının yeniden yorumlandığı Koleksiyon Projesi, unutulmuş el işçiliğini kullandırmayı özendirerek yeni nesle tanıtmayı hedefliyor... Osmanlı’nın unutulmaya yüz tutmuş kültürünün ve geleneksel el sanatlarının çağdaş bir formatla sunulduğu sergi, yöre insanına yeni iş olanakları sağlaması, kültürel değerlerimizin korunması ve kayıt altına alınması yönüyle de sosyo ekonomik açıdan büyük önem taşıyor.

 “İzler Türk El Sanatları Koleksiyon Sergisi”, Teşvikiye Caddesi No:10/1 Nişantaşı adresinde bulunan Sadrazam Sait Paşa Konağı’ndaki İMA binasında 30 Nisan’da açılarak yaz ortasına kadar görülebilecek.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)