OTİAD Geleneksel İftar Yemeğinde Konuşan Başkan Karataş ”Uzlaşma” ve ”Diyalog” İstedi.

OTİAD Geleneksel İftar Yemeğinde konuşan Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş, Osmanbey’in ihracatta, aralarında Konya, Kayseri ve Eskişehir’in de olduğu 69 ili geride bıraktığına dikkat çekti. Başkanı Karataş, 7 Haziran seçimleri sonrası partilerden yapıcı ve olumlu siyaset anlayışı ile diyalog ve uzlaşma yönünde gayret göstermelerini beklediklerini söyledi.

 Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD), 22 Haziran 2015 tarihinde Four Sesons Otel’de yapılan Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD)  geleneksel iftar Yemeğinde konuşan Başkan Karataş, Türkiye'nin gerçeklerine uygun yapısal reformları sürdürebilecek, kalıcı barışı sağlayacak koalisyon hükümetine tüm kesimleri destek vermeye çağırdığı konuşmasında; “Millet iradesiyle Meclis’e giren tüm siyasi partiler, bundan sonraki süreçte ülke menfaatini kendi menfaatlerinin üstünde tutup el ele verirse, tarihe bu seçimin asıl galibini “demokrasi” olarak yazdıracağımızı düşünüyorum” dedi.

 Osmanbey Kayseri ve Konya’dan daha çok ihracat yapıyor

 “Osmanbey’in beş aylık ihracat verilerine bakıldığında aralarında Kayseri, Konya, Antalya ve Eskişehir’in de bulunduğu 69 ilden fazla ihracat gerçekleştirdiklerini hatırlatan Karataş şunları söyledi: “Osmanbey’in 2015 Ocak – Mayıs ayı dönemindeki beş aylık ihracat toplamı 614 milyon 683 bin dolardır. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu rakam 724 milyon 489 bin dolardı.Tekstil ve hazır giyimde Türkiye’nin ve İstanbul’un en önemli toptan alışveriş merkezi olan Osmanbey, bu ihracat performansı ile 81 vilayete sahip Türkiye’de 69 vilayeti geride bırakmıştır. Yanlış anlaşılmasın, bu illerin hazır giyim ihracatından söz etmiyorum, tüm ürünlerdeki toplam ihracatlarından söz ediyorum.

 İhracatcının 4 temel sorunu

 Tekstil ve hazır giyim sektörü olarak kurulacak hükümetten beklentilerini de dile getiren Başkan İlker Karataş, bu konudaki düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Şu bir gerçekçi Türkiye ekonomisine önemli bir girdi sağlayan hazır giyim ve tekstil ihracatçılarının önünü kesen 4 büyük temel sorun vardır:  Siyasi belirsizlikler, Dış politikadaki değişkenlikler, Döviz kurundaki dengesizlikler ve Bürokratik işlemlerin çoğalması. Bunlar sadece bizim sektörün değil, bütün ihracatçıları ilgilendiren ve kimi zaman ihracatın önünü kesen büyük bir engele dönüşebilen önemli sorunlardır. Ayrıca tekstil ihracatçılarının son 4 yılda kaybettiği pazarların analiz edilmesi ve bu kaybın telafisi için acil önlemler alınması gerekiyor.”

 İran, yarın rakip bir üretici olabilir

 Konuşmasının sonunda Ekonomi Bakanlığı’nın öncülüğünde katma değeri yüksek inovatif ürünlerin geliştirilmesi ve tasarım bilincinin yaygınlaştırılması için geliştirilen projelere değinen OTİAD Başkanı İlker Karataş, özellikle 2008 tarihli Tasarım Tebliği’nde yapılan değişiklikle, hazır giyim firmalarına tasarıma yatırım yapmayı teşvik eden çok önemli destekler sunulduğunu hatırlatarak, bunun Osmanbey için büyük bir fırsat olduğunu söyledi. “Gelin, tasarım odaklı bir değişim ve dönüşümün başladığı Osmanbey’in geleceğini hep birlikte şekillendirelim. Daha iyisini üretelim ve daha çok marka çıkaralım,” diyen Karataş, İran pazarı ile de çarpıcı bir tespitte bulundu. “Hepimiz gördük ki çalıştığımız ülke pazarlarının sürekliliği yok. Dün Rusya ile çok iyi çalışıyorduk, dün Suriye ile çok iyi çalışıyorduk, bugün bu ülke pazarlarının durumuna bakın! Nihayetinde şu an ambargonun yumuşaması ile bizim için en cazip pazarlardan biri haline gelen İran’ın sadece hazır giyim ürünü almadığı, kumaş ve tekstil makineleri de almaya başladığını söylersem, bundan ne çıkarırsınız? Bir iki sene sonra İran bizim pazarımız değil rekabet etmek zorunda kalacağımız üretici bir ülke konumuna gelirse şaşırmayın.”

 İTHİB Başkanı İsmail Gülle, Türkiye Finans Genel Müdürü Osman Çelik, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ve Şişli Kaymakamı Salih Işık da yaptıkları kısa konuşmalarında birlik beraberlik vurgusu yaparak, OTİAD’a böylesi anlamlı bir gecede sektörü bir araya getirdikleri için teşekkürlerini sundular.

 Sektör OTİAD İftar Yemeğinde buluştu

 OTİAD, her yıl Ramazan ayında düzenlediği ‘Geleneksel OTİAD İftarı’nı, Türkiye Finans sponsorluğunda, önceki yıllarda olduğu gibi Four Sesons Otel’de düzenledi. Ünlü manken Esrin Özgüler’in sunuculuğunu yaptığı iftar programına, Şişli Kaymakamı Salih Işık, Türkiye Finans Genel Müdürü Osman Çelik, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, İTHİB Başkanı İsmail Gülle, Şişli Belediyesi Başkan Vekili Osman Korkmaz, TGSD Başkanı Şeref Fayat, OTİAD eski başkanlarından Ali Ulvi Orhan, Hüseyin Tanciğer, Gaffar Koca, LASİAD Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca, MESİAD Başkanı Yusuf Gecü, ÇSD Başkanı Bülent İyikülah, TMHGF Başkanı Hüseyin Öztürk,  TRİSAD Başkanı Mustafa Balkuv, KYSD Başkanı Osman Ege, ÖRSAD Başkanı Fikri Kurt, TTTSD Başkanı Vehbi Canpolat, BATİAD Başkanı Aydın Erten yanı sıra OTİAD Yönetim Kurul Üyeleri ve çok sayıda Osmanbey tekstil ve hazırgiyim sektör temsilcisi katıldı.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)