OTİAD Yk Başkanı Rıdvan Kandağ 113. Sayı İlk Söz


''Farklı Ne Yapabilirim''

Saygıdeğer Osmanbeyliler ve kıymetli okurlar… 

Ticarette, risk almak sanattır. Alışkanlıklardan, statükodan sıyrılıp, yeni ve farklı olana yönelmeyi de içine alan, incelik isteyen bir ticari eylem. Doğru yapıldığı takdirde kazancı, yanlış yapıldığında zararı risk ettiğimiz miktarlarda işletme defterine kayıt olacağından, tüm etkenlerin ve değişkelerin en ince ayrıntısına kadar hesap edilmesinin zaruri olduğunu söylemeye gerek yok. Siz meslektaşlarım, ticaret hayatınızda böyle bir yol ayrımından mutlaka geçmişsinizdir; kimi zaman önünüze çıkan fırsatları görüp planlı ve programlı olarak, kimi zaman mecburiyetten… 

İçinde bulunduğumuz dönemde ise mevcut pazarlar ve Türkiye'nin iç dinamiklerden kaynaklanan koşullar, biz ticaret erbaplarını yeni yöntemler denemek, farklı araçlar kullanmak anlamında risk almaya zorluyor. Daha önce denenmiş ve doğruluğu kabul görmüş yol ve yöntemlerin dışına çıkıp, belki de hiç farkında olmadığımız yeni bir yol arayışından söz ediyorum. Ama öncesinde, insanoğlunun, yeniliği isterken dahi ona karşı direnç gösteren bir yanı olduğunu kendimize hatırlatmamız gerekiyor. İkincisi de harekete geçmeden önce bardağın hep dolu tarafından bakmaya çalışmalıyız. İyimser bir yapıda olmamız bizleri başarıya götürecektir. Olumlu bir bakış açısı, ticarette aldığımız risklerin minimize edilecek önlemlerini de almamızı sağlar. Böylece ticarette risk alma sanatını başarılı bir olguya çevirebiliriz.

Şayet iyimser bir yaklaşımla yeniliği, farklılığı isteyecek noktadaysak o zaman bir an alışkanlıklarımızı bir kenara bırakıp, kendimize şunu sorarak ilk adımı atabiliriz:

''Neden olmasın?''

Esasında karşılaştığımız her problem, her sıkıntı karşısında, bunu aşabileceğinizi düşünüp bu soruyu kendimize hatırlatmalıyız. Ardından ikinci bir soru daha var, üzerinde sık sık düşünmemiz gereken.

 ''Farklı ne yapabilirim?''

Unutulmaması gereken hep bir çözüm olduğudur. Zorluklar karşısında ayak sürüyecek halimiz yok; buna hakkımız da yok. Değişmeli, durumumuzu yeniden değerlendirmeli, yeniden değişmeliyiz. Değişim, değerlendirme, değişim döngüsü bizim kendimizi iyice analiz etmemizi ve stratejimizi belirleyecektir. Ticari alışkanlıklarımızı gözden geçirip, kendi altyapımız, ürün grubumuz, modelimiz, fiyat aralığımız ve hedeflerimize göre daha farklı ne yapabileceğimizi kendimize sormalıyız. Altyapımız bizi AB ülkelerine mi, Amerika pazarına mı yönelmemizi sağlayacak; yoksa ''uygun fiyata çok satacağım, onun için Afrika’ya gitmem gerekiyor,'' çözümüne mi ulaştıracaktır; bunu görmüş olacağız. Altyapımız hangi ''farklı ne yapabilirim'' sorusunun cevabına uygun ise stratejimizi ona göre belirlersek, hep beraber başarıya koşabiliriz.

Değerli meslektaşlarım!

Osmanbeyliler olarak, ''Neyi daha iyi yapabiliriz, nerede açık var?” bunları doğru belirleyip fark yaratarak birlikte yol almanın çarelerini ortaya çıkartmak zorundayız.

Gün farklı olabilmeyi, birlikte yolculuk yapabilmeyi gerekli kılıyor.

Satırlarımı burada noktalarken, geride bıraktığımız rahmet ve şefkat dolu ramazan ayının ardından yaşadığımız Ramazan Bayramınızı kutlar, her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim.

Bir dahaki sayıda görüşmek üzere;  saygılar, sevgiler…

Bu Sayfayı Paylaş