OTİAD Yk Başkanı Rıdvan Kandağ 112. Sayı İlk Söz


''Ötesine Geçin''

Saygıdeğer Osmanbeyliler ve kıymetli okurlar… 

Sizler bu satırları okurken, Türkiye bir yerel seçimi ya da tam adıyla, Mahalli İdareler Seçimini yapmış; ülke genelinde büyükşehirler, il, ilçe, mahalle ve köyler yeni yöneticilerini seçmiş olacak. 31 Mart seçimlerinin her şeyden önce çağdaş demokrasiye yakışır, kavgasız gürültüsüz bir şekilde geçmesini diliyor, sonuçların güzel ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Türkiye ekonomisine döviz kazandıran en önemli sektörlerin başında gelen tekstil ve hazır giyim sektörü temsilcileri olarak, en çok ihtiyacımız olanın “Toplumsal Barış” ve “İstikrar” olduğunu bir kez daha hatırlatıp; OTİAD adına kazananları şimdiden tebrik ediyor, görevlerinde muvaffakiyetler diliyorum. 

Seçim atmosferi dağıldıktan sonra, bizleri hareketli bir sezon bekliyor. Eldeki resmi ihracat rakamları gösteriyor ki Osmanbey yıla iyi bir başlangıç yaptı. 2019 yılının ilk iki aylık verilerinden hareketle, bu yılı 1,7 milyar dolarlık ihracata taşıyacağımızı umut ediyoruz. Tüm olumsuz koşullara rağmen, 2018 yılında gösterdiğiniz ticari performans, bu hedefin bizim için ulaşılabilir olduğuna işaret ediyor.

Evet değerli Osmanbeyliler, sizler 2018 yılında 1,5 milyar dolar ihracat ile 163 ülkeye ulaşarak daha ileri gitme adına olağanüstü çabalar ettiniz. Kilogram fiyatımız konfeksiyonda 18 dolar, tekstilde 5 dolar seviyelerine geldi.

 Şimdi, ötesine geçme zamanı!

''Ötesine geçmek'' olağan sınırları aşmayı, olumsuzluğa karşı durmayı, daha ileri gitmeyi, üstesinden gelmeyi ifade eder. Gelişmenin ve ilerlemenin temel düsturlarından biridir ve kişinin bunu istemesi, bunun için çaba göstermesiyle doğrudan ilişkilidir. Sektör için her anlamda öncü olan, ulusal markalara kaynaklık eden Osmanbey için ötesine geçmek, yıllık 1,5 milyar dolarlık ihracatın üstüne çıkmaktan çok daha fazlasını; markalaşmayı, kurumsallaşmayı, disiplinli koleksiyon hazırlamayı, yeni pazarlara açılmayı da içeren çok daha bütünsel bir anlam ifade ediyor bizim için.

Kimi meslektaşlarımın, “Böyle bir dönemde mi,” diye sorduğunu duyar gibiyim.

Evet, tam da böyle bir dönemde… Demiştik ya, ötesine geçmek, olumsuzluklara karşı durmayı ifade eder. Şayet, biz şimdi yaşanan sıkıntıların üstesinden gelemez; tek amacımız kendi sınırlarımız etrafında dolanmak olursa gelecekte o sıkıntıların büyüyeceğini görmemiz gerekiyor. Bakın, sektör raporları ve analizler gösteriyor ki küresel moda ve konfeksiyon sektörü büyük bir değişim içinde. İnternet dünyayı küçük bir köy haline getiriyor; kentleşme oranları her geçen artıyor ve harcanabilir geliri olan yeni bir orta sınıf ortaya çıkıyor. 2020 yılına kadar potansiyel moda tüketicilerinin sayısı 1,2 milyar olarak tahmin ediliyor. Bu yeni tüketicilerin çoğunluğunu ise 16-34 yaş aralığındaki insanlar oluşturacak. Hedef müşteri grubuna giren yeni genç kuşaklar ve onların farklılaşan alışveriş alışkanlarını iyi anlamamız gerekiyor.

Türkiye konfeksiyon ihracatının yüzde 8’ini, İstanbul’un ise yüzde 11’ini gerçekleştiren Osmanbey’in, her dönem değişen şartlara uyum sağlayan dinamik yapısıyla küresel arenadaki bu değişim rüzgarını da yakalayacağına inanıyorum. Osmanbey’i diğer tekstil merkezlerinden ayıran en büyük özellik ihracat ağırlığı bavul ticareti olmaması, dış ticaret odaklı çalışıyor olması. Bunu en güzel pekiştiren olgu ise yurtdışı fuar katılımının yüzde 22’sini Osmanbeyli firmaların kapsıyor olmasıdır.

Bizler OTİAD yönetimi olarak ihracat rakamlarını analiz edip fırsat olan ülkelere ürünlerinizi satabilmek adına araştırmalar yapmaktayız. Osmanbey potansiyelini düşündüğümüzde ihracatçı sayımızı arttırmak en büyük uğraşımızdır. Bu rakamlar sarmalını ancak böyle aşabiliriz. Yaklaşık 3 bin civarında meslektaşımızın olduğu bölgemizdeki firmaların yüzde 49’u ihracat yapmaktadır. Her bir kazandığımız arkadaşımız bizleri daha da yukarılara taşıyacaktır.

Değişen koşulları iyi analiz edip birlikte hareket edersek, Osmanbeyliler olarak her şeyin ''Ötesine Geçen'' bir güç olacağımıza hiç kuşkumuz yoktur.

Bir dahaki sayıda görüşmek üzere;  saygılar, sevgiler…

Bu Sayfayı Paylaş