OTİAD Yk Başkanı Rıdvan Kandağ 111. Sayı İlk Söz


Değiştiremeyiz ama yönetebiliriz…

Saygıdeğer Osmanbeyliler ve kıymetli okurlar… 

İyisiyle, kötüsüyle bir yılı daha geride bıraktık. Geride bıraktıklarımızı konuşarak, umutlarımızı karartmaya veya ütopik düşüncelere kapılmaya gerek yok. En iyisi 2018 yılını bölgemizden yapılan ihracat rakamlarıyla yorumlayalım. 2017 yılına göre ihracatımızı yüzde 2,23 artırarak 2018 yılını 1 milyar 503 milyon dolar ciro ile kapattık. Kg fiyatımız hazır giyimde 17,71 dolar, tekstil ürünlerinde 4,82 dolar olmuştur. Hazır giyimde bir önceki yıla göre miktar artmış ancak Kg fiyatımız azalmıştır. 2018 yılında Osmanbeyimizin ihracatı İstanbul’dan yapılan ihracatın yüzde 9,05’ini oluşturmuştur. Bölgemizin ihracatında yükselen bir ivme varsa da bunun yeterli olmadığı aşikârdır.

2019 yılı için beklentilerimiz farklı. Hepimiz kendi penceremizden bu yıl için ekonomik bir yol haritası hazırladık. Bilinen bir gerçek var ki küresel ticaret savaşlarının ve ekonomik uyuşmazlıkların devam etmesi dünya ekonomisini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle, “değiştiremeyeceğim, neden ilgileneyim,” dememek gerekir. Bazı şeyleri değiştiremeyiz ancak “YÖNETEBİLİRİZ”.

 

2019 yılı sürprizler ve risklerle dolu olabilir. Ancak fırsatları da gözden kaçırmamak gerekir. Sektör raporları şunu gösteriyor: ABD ve AB ülkeleri alımlarını, maliyet avantajından dolayı Asya ülkelerine kaydırıyorlardı. 2005 yılında Çin’deki ortalama işçilik maliyeti 5 kat daha azken bu rakam 2017 yılı itibariyle 1/1,7 katına geriledi. Artık üretim ve işçilik maliyetine dayalı tedarik değil, “YAKINDAN TEDARİK” kavramı önemli bir satın alma kriteri olacak ve bu da bizler için bir avantaj teşkil edecektir. Onun için “2019 yılında riskler, avantajlar nedir,” sorusunu kendimize sık sık soracağız. Erken uyarı sistemleri geliştireceğiz, hızlı tepkiler vererek olası bir türbülanstan yara almadan çıkacağız.

OTiAD yönetim olarak Kadın, Erkek, Çocuk konfeksiyon kategorilerinde öncelikli ve hızlı kazanım elde edecek projeler üretip, büyük resme bakma umudumuzu köreltmeden “YÖNETEN” bizler olacağız. Hızlı kazanım elde edeceğimize inandığımız projelerimizi bir bir gerçekleştiriyoruz. ‘Osmanbey Guide’ ve Fashionist fuarımız bunların başında geliyor. 

04-06 Aralık 2018 tarihleri arasında CNR Expo’da gerçekleştirdiğimiz 5. Fashionist: Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı, bir kez daha sektörün önde gelen üretici firmalarını profesyonel alıcılarla buluşturdu. Markaların yeni koleksiyonlarını ilk kez sergilediği bir platforma dönüşen Fashionist’te sergilenen cesur, yenilikçi koleksiyonlar bir kez daha göstermiştir ki çoğunluğunu Osmanbey firmalarının oluşturduğu abiye markaları, bugün abiye hazır giyim konusunda trendleri belirleyecek konumdadır. Hepsini tebrik ediyor, başta defile organizasyonlarımızı destekleyen İTO Başkanı Sayın Şekib Avdagiç olmak üzere; Fashionist açılışında bizi yalnız bırakmayan TİM Başkanı Sayın İsmail Gülle’ye, alım heyeti programımızı destekleyen İHKİB Başkanı Sayın Mustafa Gültepe’ye ve gala defilemizi gerçekleştiren Dilek Hanif hanımefendiye şükranlarımı sunuyor; fuarın devamlılığı için çaba gösteren herkese buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

 

Fashionist’te bir de sürprizimiz vardı. Osmanbey için bir ilk olan ve OTİAD olarak bölgemizin tanıtılmasında önemli bir adım olarak gördüğümüz mobil uygulama Osmanbey Guide’ın lansmanı bu fuarda yapıldı. Malum, biz her gün geçtiğimiz sokaklara aşina olsak da dışarıdan gelen birisi için Osmanbey’de aradığını bulmak çok da kolay değil. Bir de gelen kişi, yabancı ve dil problemi yaşıyorsa hayli sıkıntılı ve yorucu bir alışveriş deneyimi yaşaması kaçınılmaz. Şimdi misafirlerimizin tek yapması gereken Osmanbey Guide’ı ücretsiz olarak cep telefonuna indirerek dört dil seçeneğinden biriyle ne aradığına bakmak olacak. Amacına uygun yalın grafiği, işlevsel içeriği ile Osmanbey Guide’ın ilk kullanıcılardan olumlu tepkiler alması bizleri fazlasıyla memnun ediyor. Osmanbey Guide’ın yaygın kullanımı bölgemizin bilinirliğinin artmasında, ticaretin canlanmasında önemli bir adımdır. Siz değerli meslektaşlarımın bu rehberin daha çok kişiye ulaşmasında üzerlerine düşen görevi yapacaklarına inanıyorum. 

Sözlerimi burada noktalarken 2019 yılının, başta Osmanbeylilere olmak üzere ülkemize ve tüm dünyaya sağlık, huzur ve başarı getirmesini diliyorum.

Bir dahaki sayıda görüşmek üzere;  saygılar, sevgiler…

Bu Sayfayı Paylaş