OTİAD Yk Başkanı Rıdvan Kandağ 110. Sayı İlk Söz


''Yeni Yıl ve Yeni Umutlar''

Saygıdeğer Osmanbeyliler ve kıymetli okurlar… 

''Umutsuzluk yüreğe düşerse çare görünmez olur,'' demiş Tevfik Fikret. Bizler de ne kadar zorluk olursa olsun umutsuzluğa düşmeden çareler üreterek; işimizi, aşımızı korumaya gayret ettiğimiz bir yılı daha geride bırakıyoruz. Bu vesile ile 2019 yılının ülkemize huzur, istikrar ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Çareler aradık derken; Osmanbeyliler olarak yerimizde durmadık. Tüm dünyada düzenlenen hazır giyim fuar katılımının yüzde 22’sini bizler oluşturduk. Böylelikle hedeflediğimiz ihracat büyümesini, yüzde 3 ile ilk 10 ayda gerçekleştirdik. Daha öncede bahsettiğimiz gibi OTİAD içinde yedi ana kategoriden oluşan organizasyonumuz sık sık bir araya gelerek kendi kategorilerinde çözüm odaklı projeler geliştirdiler.  Bunlardan biri olan Abiye kategorisi, Fashionist: Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı için yoğun bir çaba gösterdi. Bu çabalar sonucu, Fashionist’in 5’incisini yepyeni bir kimlikle ve CNR Holding ile yaptığımız yeni bir işbirliği ile 4-6 Aralık 2018 tarihlerinde CNR Expo’da güçlü bir organizasyon ile gerçekleştireceğiz. Buradan fuara katılımlarıyla meslektaşlarıma, fuarın başarısı için gece gündüz çalışan fuar komitemize yürekten teşekkür eder, başarılar dilerim.

Fashionist, sadece abiye piyasasının kalbi durumunda olan Osmanbey açısından değil; hem hazır giyim sektörü, hem de tasarım ve üretim gücüyle bir moda kenti olan İstanbul açısından çok önemli bir organizasyon. Abiye, gelinlik ve damatlık gibi tasarım ve üretim süreci, hazır giyimin diğer kollarından biraz daha farklı işleyen, aynı zamanda katma değeri yüksek olan bir kategoride, İstanbul gibi marka değeri ve etki alanı yüksek bir lokasyonda böyle bir fuara sahip olmamız bizler için büyük bir şans.  İnanıyorum ki Fashionist, önümüzdeki yıllarda uluslararası niteliğini güçlendirerek adını dünya moda takviminde üst sıralara yazdıracaktır. Tek yapmamız gereken; şartlar ne olursa olsun, yılmadan kararlı bir biçimde yolumuza devam etmektir.  Bu arada dünya moda takviminin üst sıralarında yer alan fuarların köklü geçmişlerini hatırlatıp yolun henüz başında olduğumuzu da söylemeden edemeyeceğim. Her fuar deneyiminin, bir sonraki fuarı yukarıya taşıyacak basamakları oluşturduğunu unutmayalım. 

Genel Kurul’da bir sözümüz vardı:  “Yaptığımızı yazacağız, yazdığımız da yapacağız.”

Bu anlamda, OTiAD olarak genel sekreterliğimizin liderliğinde çok önemli bir çalışmanın sonlarına yaklaştığımız bilgisini vermek istiyorum. Yıl bitmeden ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi sürecini tamamlamış olacağız. Derneğimiz, bu belge ile birlikte mevcut kurumsal yapısını uluslararası standartlara çıkardığını bağımsız bir kuruluşa onaylatmış olacak.

Yine OTİAD ekibinin liderliğinde tüm bölgenin envanterini çıkarmaya yönelik Eylül ayında başlatılan çalışmalar da hız kesmeden devam ediyor. Şişli ve Kâğıthane ilçelerine yayılan Osmanbey piyasasını güncel verilerle kayda almak için bugüne kadar 18 mahalle 187 sokakta 2 bin 112 işyeri ziyaret edildi. Bu çalışma bitirildiğinde Osmanbey’in gücünü ilk kez somut verilerle görmüş olacağız. Ayrıca elde edilen veriler kullanılarak geliştirilen ücretsiz mobil uygulama ‘Osmanbey Guide’ın da çok yakında kullanımda olacağı müjdesini de vereyim. Hem sizin için, hem müşterileriniz için büyük bir kolaylık sağlayacak olan Osmanbey Guide’ın bölgemizdeki ticaretin gelişmesine önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum.

OTİAD Yönetim Kurulu olarak, vizyonumuzu ''ölçme'', ''değerlendirme'' ve ''geri bildirim'' olgusuyla sürdürmeye gayret etmekteyiz. Tüm bu çabalarda gerek yönetim kurulu üyelerine, gerekse genel sekreterlik ekibine gösterdikleri üstün gayretlerden dolayı yürekten teşekkür ederim. Doğru sonuçlar elde etmek niyetiyle gerek iş, gerekse özel yaşamınızda alacağınız kararların mutluluk, huzur getirmesini diler, şimdiden yeni yılınızı kutlarım.

Bir dahaki sayıda görüşmek üzere;  hoşçakalın...

 

Bu Sayfayı Paylaş