OTİAD Yk Başkanı Rıdvan Kandağ 108. Sayı İlk Söz


   Bizim dünyamız

         Saygıdeğer Osmanbeyliler, sevgili meslektaşlarım ve kıymetli okurlar…

         İki yıldır yönetim kurulunda gururla görev yaptığım Osmanbey Tekstilci İş İnsanları Derneği’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı olarak hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

         9 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilen OTİAD Olağan Genel Kurulu’na katılarak bizleri bu göreve layık gören saygıdeğer Osmanbeylilere ben ve ekibim adına şükranlarımı sunuyor; zor bir süreçte başkanlığımızı yapan İlker Karataş başta olmak üzere bugüne kadar bayrağı hep ileri götürmek için özveriyle görev yapan tüm başkanlarımıza ve yönetim kurulu üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum.

         Genel Kurul’da yaptığım konuşmada bu iki yıllık süreçte neler yapmak istediğimizi, nasıl bir yol izleyeceğimizi anlatan bir konuşma yapmıştım. İzin verirseniz Genel Kurul’a katılmayan saygıdeğer Osmanbeyliler için bu konuşmadan alıntılar yaparak bunları bir kez daha ifade etmek istiyorum.

         İki yıllık yol haritamızı oluştururken sorunlar üzerinden dilimizi kurgulamak yerine çözüm odaklı olmaya çalıştık. Bunun için de takım oyununu güçlü kılmak gerekiyordu. Biz de hem OTİAD’ın mevcut çalışanlarını Kategori Yönetimi’ne göre yeniden yapılandırdık; hem de Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarımızı belirli kategorilere dağıtarak takımlarımızı oluşturduk. “Biz Biriz” kapsayıcılığıyla sürdürülebilir büyümenin sağlanması; kurumlar, dernekler ve kategoriler arası sinerjinin arttırılmasıyla rekabet gücü yüksek bir ekonomi olgusunun pekiştirilmesini vizyonumuz olarak belirledik. Bu iki yıllık süreçte, ‘yapılacakları yazıp, yazdıklarımızın yapılması,” ilkesiyle hareket ederek sorun, ihtiyaç ve önceliklerin basitleştirilerek çözüm üretilmesi stratejisini izleyeceğiz.

         Geçmiş ile övünmeyi bırakıp, akıllarımızı, birikimlerimizi kabiliyetlerimizi birleştirip bir bütün olarak suyu hep aynı noktaya damlatmamız ve taşı delmemiz gerekiyor. Bu sebeple iki yıllık eylem planımızda öncelikli projelerin, hızlı kazanımlar elde edilecek şekilde uygulanması yer alıyor. Sonuç odaklı performans değerlendirilmesinde gerekeni bir sınır gibi görüp gayretlerimizi azaltmayacağız. Bunun için performans standartlarımız doğru, objektif ve ölçülebilir olacaktır. Söylenmesi kolay yapılması zor da olsa geri bildirimler ve sürekli bilgi akışı çalışmalarımızın ve etkilerinin değerlendirilmesine ışık tutacaktır.

         Değerli Meslektaşlarım…

         Osmanbey, sadece bünyesinden çıkardığı ulusal markalarla değil; tasarım ve üretim gücüyle, mağazalarıyla, ticaret deneyimleriyle bugünlere ulaşan bir hikâyeler zinciridir. Ancak hizmet verdiğimiz insanların hikâyeleri, koşulların ve pazar dinamiklerinin değişmesine bağlı olarak bir dönüşüm yaşadı. Kolay günlerden geçmiyoruz. Geçmişte her birimiz filikalarla tek başımıza sahile kürek çekerek çıkabiliyorduk ama şu an sular durgun değil; herhangi birimize bir filika ile tek başına sahile çıkmaya izin vermeyecek kadar dalgalı. Birlikte hareket ederek kendi kategorimizde projeler üretip omuz omuza mücadele ettiğimiz takdirde bu çalkantılı sulardan çıkarız diye düşünüyorum.

         Bunu hep beraber yapmalıyız. Çünkü söz konusu olan köklü bir ticaret geleneğe sahip Osmanbey, yani “Bizim Dünyamız!” Onu geleceğe hep birlikte hazırlayacağız. Mevcut potansiyelimizi değerlendirip, Osmanbey’e yeni başarı hikâyeleri eklemek istiyorsak işe değişimi hep birlikte yönetebilmeyi öğrenmekle başlayacağız. Göreve başladıktan sonra bir araya geldiğimiz kategori toplantılarında, Osmanbey sokaklarında bizi buluşturan iftar sofralarında veya yaptığımız bire bir görüşmelerde bölgemiz esnafının da buna hazır ve istekli olduğunu gördüm. Şahsım ve yönetim kurulundaki arkadaşlarım bunun için göreve talip olduk ve bu konuda elimizden geleni yapacağımızı bilmenizi isteriz. Bizim Dünyamız’da yaşamaya devam edeceksek her şeyden önce kendimize ve geleceğe inanmak zorundayız. Olumlu düşünmeliyiz; sorunlara değil, onları başkalarından farklı şekilde nasıl çözeceğimize odaklanmalıyız. Esas olan zorluğun yönetilmesidir. Onun için hepimize sorumluluklar düşüyor. Gelin, Bizim Dünyamız’a, Osmanbeyimize hep birlikte sahip çıkalım.

         Sözlerimi burada noktalarken, başta siz değerli komşularım ve meslektaşlarım olmak üzere, ülkemizin ve tüm İslam âleminin Ramazan Bayramı’nı kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim.

         Bir dahaki sayıda görüşmek üzere… Hoşçakalın...

 

  Rıdvan KANDAĞ
OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Bu Sayfayı Paylaş